Borsa Haberleri

Sainsbury Yeşile Dönüş Maliyetlerini Yansıtmaya Niyetleniyor


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – ‘Daha azıyla iyi yaşa’ mottosu, ‘biraz daha fazlası ile daha uzun yaşa’ya evirilmiş görünüyor.

İngiltere süpermarket zinciri J Sainsbury (LON:), müşterilerinin yeşile dönüşün maliyetlerini kabul etmek için istekli – ve kabil – olacağına dair büyük bir iddia koyuyor.

Şirket, İngiltere hükümetinin ülkenin tamamı için hedeflediğinden 10 yıl erken bir tarih olan 2040 yılına kadar karbon-nötr olmak için gelecek 20 yılda 1,31 milyar dolar harcayacağını söyledi. Duyuru ile şirketin sürdürülebilir kurumsal yönetişim lideri olarak profili keskinleşiyor ki bu da pazar payında uzun vadeli kademeli düşüşleri tersine çeviremedi.

Buna eşlik eden bir açıklamada, ayrılacak olan CEO Mike Coupe, “yalnızca küresel ısınma gidişatı maksimum 1,5 dereceye yavaşladığında hem şimdi hem de gelecekte gerçekten daha azıyla yaşayabileceğimizi öğreneceğiz” dedi.

Sainsbury hisseleri, Çin’in koronavirüsüne ilişkin endişelerden dolayı Pazartesi günü yaşadığı keskin bir düşüşün ardından endeksinin yaralarını iyileştirmeye çalışarak genel olarak sakin seyrettiği bir günde %0,4 yükseldi. endeksi %0,1 ve %0,2 düşüş yaşadı.

Sainsbury buzdolaplarını ve aydınlatmayı daha enerji tasarruflu hale getirmekten plastik ambalajları değiştirmeye, teslimat filosunda düşük karbonlu kamyonetler ve kamyonlar kullanmaya ve su kullanımını optimize etmeye kadar her şeye para harcayacak.

Yatırımcılar için duyuru iki soruyu gündeme getiriyor: pazar payından veya kâr marjlarından ödün vermeden tüketicilere ekstra maliyet yansıtabilir mi? Ve yönetim altındaki varlıklarının daha fazlasını sürdürülebilir şekilde işletilen şirketlere yönlendirme baskısı altında olan kurumsal yatırımcıların büyüme sıralaması ile daha yüksek bir değerleme ile ödüllendirilecek mi?

Maliyetler kademeli olarak artırımlı. Açıklanan girişimlerin yıllık ortalama 50 milyon sterlini, son on yılda ortaya çıkardığı yıllık 26 milyonun iki katından az. Gelecekte oluşacak fazladan 24 milyon, geçen yıla göre işletme gelirinin yaklaşık %4,5’ini temsil ediyor. Eğer marjları korumak istiyorsa, ihmal edilemeyecek bazı çabalar göstermesi gerekecektir. Bununla birlikte, en azından son bir yıl boyunca pazar payında zarara uğrama rahatlığına sahip: Kantar Worldpanel, Noel tatil sezonunda bir önceki yıla göre sadece %0,1 düşüşle %16’ya geriledi.

Yatırımcıların bu hareketi nasıl gördüklerine gelince, Sainsbury’nin sahip olduğu en büyük sorun, faaliyet gösterdiği sektör ve ülke. İngiltere market perakendeciliği son derece rekabetçi ve geçen yılın sonunda yaşanan bir sıçramadan sonra tüketici güveni, 2020 yılında İngiltere ekonomisi için Brexit sonrası gidişata yönelik kalıcı belirsizlikleri aşmak zorunda kalacak.

Jones verilerine göre, 17 analistten sadece altısının Sainsbury hissesi için alım veya ağır sıklet önerisi var. Avrupa çimento endüstrisinde AB’deki binek otomobiller kadar karbondioksit emisyonundan sorumlu en büyük oyuncu olan LafargeHolcim için bunu 20’ye 14 oranı ile karşılaştırın.

Financial Times’ın İngiltere araştırma kurumu Redburn’e atıf yaptığı Pazartesi günkü bir rapora göre, AB’den gelen karbon fiyatlarındaki keskin artış beklentileri nedeniyle hem LafargeHolcim’i hem de Almanya’nın HeidelbergCement’in (DE:) derecesi düşürüldü. Her iki şirket de daha acil kaygılara odaklanan daha geniş bir pazardan daha kötü bir performans göstermedi.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu