Borsa Haberleri

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Apple (NASDAQ:) rekor hizmet geliri beklentileri arasında çeyrek dönemlik sonuçlarını bildiriyor. Çin’de koronavirüsten ölen sayısı da iyileşme oranı da artıyor. Dayanıklı mal ve tüketici güveni verileri zemininde Fed’in iki günlük toplantısı başlarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro bölgesindeki bankaların karlılığı üzerinde artan düşük faiz oranı silsilesine işaret etti. İşte 28 Ocak Salı günü finansal piyasalarda bilmeniz gerekenler:

1. Koronavirüse ilişkin karışık haberler

Çin hükümetinin verilerine göre, yeni koronavirüsten ölenlerin oranı 106’ya yükselirken, teyit edilen vaka sayısı 4.515’e yükseldi. Çinli yetkililer ayrıca, hastaların iyileştiği 60 vakayı bildirdi ve virüsün 17 yıl önceki SARS virüsü gibi öldürücü olmayabileceği izlenimlerini güçlendirdi.

Bununla birlikte, Çin’de kamusal yaşam üzerindeki kısıtlamalar, ekonomik aktivitede de düşüşe işaret ediyor. Hong Kong, anakara ile feribot ve demiryolu hizmetlerini askıya alırken, Şanghay belediyeleri fabrikalara 8 Şubat’a kadar kapalı kalmaları talimatını verdi. Diğer üretim merkezleri de benzer önlemler aldı.

dolar karşısında gün içinde yeni bir düşük seviyeye geriledi ancak kayıpları Pazartesi günkülere göre daha ılımlı oldu.

2. Yayın akış hizmeti piyasaya çıktığından beri Apple’ın ilk kazanç raporu

Apple (NASDAQ:), Kasım ayında piyasaya sürdüğü Apple TV yayın akış hizmetinin desteğiyle, çeyrek dönemlik kazançlarında büyüyen hizmet bölümünden rekor bir gelir elde ettiği bir çeyrek daha raporlamaya hazırlanıyor.

Ayrıca Apple’ın daha önce 5G destekli cihazlara yükseltmeler nedeniyle bu yıl artacağını söylediği akıllı telefon pazarındaki rehberliği de dikkat çekecek.

Investing.com anketine katılan analistler, Apple’ın 2020 mali yılının ilk çeyreği için hisse başına kazancında 4,54 dolarda %9 ve 88,38 milyar dolar olan gelirinde %4,5 artış göstermesi bekleniyor.

Küresel akıllı telefon piyasasının artan canlılığı göz önüne alındığında Apple’ın uzun vadeli görünümü için kilit rolde olan hizmet geliri, 2019 mali yılında %17 artış yaşadı.

3. Hisse senedi piyasaları, Pazartesi günkü korku filminin ardından toparlanıyor

ABD hisse senedi piyasaları, aylardır en kötü günü olan Pazartesi gününün ardından açılışta toparlanacak. 62 puan, %0,2 ve %0,5 yükseldi.

Pazartesi günü Whirlpool (NYSE:) ve Juniper Networks (NYSE:) hisseleri, çeyrek dönemlik güncellemeler karşılık düşüş yaşadı.

Avrupa’da toparlanmanın etkisi karışık oldu; ve endeksleri, SAP (DE:) ve Koninklijke Philips (AS:) gibi ağır topların sonuçlarının hayal kırıklığı ile değer kaybetti. %0,1 düşerken, %0,1 artış yaşadı.

4. Fed toplantıları başlıyor; dayanıklı mal ve tüketici güveni verileri açıklanacak

Koronavirüse karşı Çin’in aldığı önlemlerden dolayı dünya ekonomisine yönelik endişeler zemininde, Fed iki günlük toplantısına başlayacak. Geçen hafta Başkan Donald Trump’ın yeni eleştirilerine rağmen, analistler merkez bankasının resmi faizleri değiştirmesini beklemiyor.

Ekonomi veri takviminde aylık ve tüketici güven anketi var. Ayrıca Dallas ve Richmond eyaletlerinden bölgesel iş anketleri de yer alacak.

5. ECB altı bankayı yıllık sermaye incelemesinde başarısız kıldı

ECB, son denetim incelemesinde altı bankanın sermaye gerekliliklerini yerine getiremediğini söyledi. Bu, geçen yıla göre yüksek bir sayı.

ECB ayrıca, izlediği birçok bankanın düşük kârlılığından endişe duyduğunu da belirtti. Düşük faiz oranları, yüksek işletme maliyetleri ve işten çıkarmalarda sınırlı esneklik, birçok bankanın ihtiyacı olan yeni özsermayeyi çıkarma kabiliyetini sınırlayan bir durum olarak sermaye maliyetinin altında kazanç sağladıkları anlamına geliyor.

ECB’nin denetim müdür Andrea Enria, yönetim standartlarının geçen yıl düşüş yaşadığı konusunda uyardı ve operasyonel risklerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu