Kripto Para

SEC Başkanı Gensler, Senato önündeki ifadesinde kripto para piyasasına değindi

© Reuters.

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gensler, kripto para birimlerine dair açıklamalarda bulundu. ABD Senatosu önünde verdiği ifadede kripto para düzenlemesinin projeksiyonuna ilişkin fikirler veren Gensler, bu alanda hizmet veren platformların SEC’e kaydolması gerekeceğini belirtti.

Konuşmasına küresel sermaye piyasalarının %38’ini ABD’nin elinde bulundurduğunu söyleyerek başlayan SEC Başkanı Gensler, ekonominin pek çok alt bölümüne dair ifadelerde bulundu. SEC’in gündeminde piyasa yapısı, tahmine dayalı veri analizi ve yatırım yönetimi gibi konular bulunduğunun altını çizen Başkan, mevcut düzenlemelerin teknolojinin hızına ayak uyduramadığını söyledi.

Gensler, şunları söyledi:

“Kripto para piyasası, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz. Şu anki görünüm menkul kıymetler yasaları yürürlüğe girmeden önce var olan Vahşi Batı gibi. Bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu. Daha iyisini yapabiliriz.”

Kripto para piyasasına dair de görüşlerini belirten Gensler, kripto para platformları başta olmak üzere pek çok katılımcının düzenlemelerin dışında faaliyet gösterdiğini belirtti. Başkan, bu görüşün yalnızca kendisine ait olmadığını hatırlatırken, “yeterli olmasa da mevcut düzenlemelerin yatırımcıları koruduğunu ve yasa dışı finansal faaliyetlerin önüne geçtiğini” söyledi. Gensler’in açıklamasına göre yeni düzenlemelere dair çalışmalar ABD Merkez Bankası (Fed), Hazine Bakanlığı, ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Para Birimi Denetleme Ofisi ve Finansal Piyasalar Çalışma Grubu üyeleriyle ortaklaşa yürütülüyor.

Tüm bu grupların kripto para düzenlemeleri üzerinde kafa yorduğu ifade edilirken Başkan, platformlara ve projelere SEC ile konuşmaları çağrısında bulundu.

“Kripto para platformlarının ve projelerinin gelip bizimle konuşmasını önerdim. Birçok platformda düzinelerce veya yüzlerce token bulunuyor. Her tokenin yasal statüsü kendi gerçeklerine ve koşullarına bağlı olsa da 50, 100 veya 1.000 token barındıran herhangi bir platformun sıfır menkul kıymete sahip olma olasılığı oldukça düşüktür.”

Yazar: Deniz Engin

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu