Dünya

sızan haberlere göre şimdiye kadar 20 binden fazla kayıp verildi

© Reuters

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Rusya, mücadelesinin ana amaçlarına Ukrayna’nın doğusunu ele geçirmeyi de ekleyerek önümüzdeki haftalarda daha ciddi bir askeri harekatın sinyallerini verdi.

Haber ajansı Interfax, Moskova’da maliye bakanlığının, ‘özel askeri operasyonun ikinci aşamasında’ artık ülkenin güneyinin ‘tamamen kontrol altına alınacağını’ da söylediğini bildirdi. Daha bir hafta önce Devlet Başkanı Vladimir Putin, güçlerinin esas amacının Donbas bölgesinin kontrolünü sağlamak ve 2014’ten beri yönettiği ayrılıkçı küçük devletleri genişletmek olduğunu söylemişti. Şubat ayında işgale ilk başladığı zaman, Ukrayna’nın başka bölgelerini işgal etme planı olmadığını belirtmişti.

Haber ajansı Tass ise üst komutanın, Ukrayna’nın doğusunun tamamı boyunca Doğu Moldova’da Rusya’nın desteklediği bir diğer ayrılıkçı bölge olan Transdinyester’e uzanan bir koridor oluşturmayı planladığını bildirdi. Bu, Ukrayna’nın tüm kıyı şeridinin ve dolayısıyla önemli tarımsal ihracatı için dünya pazarlarına erişiminin kaybı anlamına gelir. Rapor, Rusya’nın bağımsız bir ülke ve 1991’den beri BM üyesi olan komşusunu parçalama planlarını doğruluyor gibi görünüyor.

İlk aşamada başkent Kiev’i ele geçiremeyen Rus güçleri, operasyonun ikinci aşaması olarak adlandırılan kısmında Ukrayna’nın doğusuna büyük bir saldırı başlattı.

Ayrıca Interfax’ın bildirdiğine göre Tümgeneral Rüstem Minnekayev, ordunun, Donbas bölgelerinin ayrıldığı sırada ilhak ettiği Ukrayna bölgesi olan Kırım’a bir kara koridoru kurmaya çalışacağını söyledi. Moskova’nın Karadeniz kıyı şeridinin kontrolünü sağlayamaması nedeniyle bu kara koridorunun önemi arttı. Rusya geçen ay hem amiral gemisi Moskva kruvazörünü hem de büyük bir tedarik gemisi olan Saratov’u Ukrayna füzeleriyle kaybetti.

Açıklamadan bir gün önce Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, yaklaşık 3 mil uzunluğunda büyük bir sanayi kompleksi olan Azovstal demir-çelik fabrikasında Ukraynalı askerlerin devam eden direnişine rağmen kuvvetlerinin Mariupol şehrini tam olarak kontrol altına aldığını söyledi.

Ayrı bir gelişme olarak da Savunma Bakanlığı’nın kapalı bir brifingine atıf yapan Kremlin yanlısı Rus haber kuruluşu Readovka tarafından yayınlanan bir habere göre Rusya’nın askeri kayıpları, önceden kabul edilenden çok daha yüksek. 13.400’den fazla askerin öldürüldüğü ve 7.000’in daha kayıp olduğu tahmin ediliyor. Normal ölü/yaralı oranı mevcut savaş için geçerliyse bu, Rusya’nın sekiz haftalık çatışmalarda 50.000’den fazla kayıp verdiğini, yani saldırı için topladığı tüm kuvvetlerin dörtte birinden fazlasını kaybettiğini gösterir.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu