Kripto Para

Solana’da Bitcoin’den daha az enerji yoğun işlem yapan Ethereum, rapor ortaya koyuyor

Metaverse kripto sektörünün dışından bakanlar, genellikle NFT’lerin karbon ayak izinden veya Ethereum kullanırken tüketilen enerjiden dehşete düşüyor. Bununla birlikte,  Solana’nın Kasım 2021’e ilişkin Enerji Kullanım Raporu , sayıları bir perspektife oturtuyor ve kripto sektöründe yeni bir eğilime işaret ediyor – çevre dostu olma çabası.

Google’dan daha mı çevreci?

Solana’nın raporunda ,

belirtildi

“Kasım 2021 güncellemesinde Solana Vakfı, tek bir Solana işleminin 0.000051 kWh veya 1.836 Joule enerji aldığını belirledi.”

Okuyucuların bu değeri daha iyi görselleştirmelerine yardımcı olmak için, rapor ayrıca diğer ortak faaliyetlerin ve enerji gereksinimlerinin bir listesini sağladı. Örneğin, Solana, bildirildiğine göre yaklaşık 1.080 Joule tüketen tek bir Google aramasından daha fazla enerji kullanır.

Bununla birlikte, bir Solana işlemi, ‘ün yaklaşık 46.800 Joule’ye ihtiyacı olduğu bildirilen bilgisayarda bir saat çalışmaktan daha az enerji yoğundur. Solana 1 milyar kullanıcı ve 1 milyon geliştirici eklemeyi planlarken, elektrik faturasının nasıl artacağını görmek kolay.

Blok zincirlerine gelince, Solana’nın işlem başına enerji tüketim oranı, Solana’nın raporuna göre 126.000 Joule kullanan bir Eth2 işlemine göre birçok kat daha düşüktü. Bu arada, bir Ethereum işlemi yaklaşık 692.820.000 Joule kullanırken, Bitcoin için aynı işlem müthiş bir 6.995.592.000 Joule idi.

Yine bir yarışma mı?

Ethereum’un gaz ücretleri ve ağır elektrik faturası ile hem blok zincirleri hem de NFT sanatçıları üzerinde daha enerji verimli platformlar kullanmaları için çok fazla baskı var. Raporuna ve beşinci en büyük piyasa değerine sahip olma durumuna dayanarak, Solana güçlü bir alternatif gibi görünüyor.

Ancak, otomatik ilk tercih olmayabilir. Avalanche, Ethereum Sanal Makinesi [EVM] uyumludur ve ayrıca çevre dostu olmaktan gurur duyar. Diğer taraftan, Neon Labs Solana ana ağına EVM uyumluluğu getirdiğini duyurdu. Açıkçası, yarış bitmekten çok uzak.

Raporlardan gerçeğe

Başka bir rakip de Ripple. XRP Defterine göre, bir XRP işlemi yaklaşık 0,0079  kWh tüketir. Bu, Solana’nın işlem başına 0.00051 kWh’sinden daha fazla.

Bununla birlikte, Ripple dijital Ngultrum CBDC’yi oluşturmak için Bhutan ile ortaklık kurduğunda, San Francisco merkezli blok zinciri şirketini seçmenin önemli bir nedeni sürdürülebilirlik . Ayrıca, , ülkenin dijital para birimini geliştirmek için Palau Cumhuriyeti ile ortaklığını duyururken, Ripple , XRP Defterinin karbon nötr olduğu için seçildiğini iddia etti.

Bu gerçekler göz önüne alındığında, gelecekte daha çevre dostu blok zincirlerinin iddialarını hem denetimler hem de benimseme kilometre taşlarıyla desteklemesi gerekecek gibi görünüyor.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: