Döviz

Sterlin İyimser CBI Raporu ile Yükseldi, Hükümet Borçlanması BoE Görünümünü Kararttı


: Geoffrey Smith

– İngiltere Sanayi Konfederasyonu’nun (CBI) iyimser anketi ile yeni hükümetin harcama miktarını hızla artırmasının İngiltere Bankası (BoC) faiz indirimi ihtimalini daha da düşürmesinin ardından, Çarşamba günü sterlin yükseldi.

Gün içinde 1,3124 dolara dokunan %0,5 artışla 1,3111 dolardan işlem görürken, %0,5 düşüşle 0,8449’dan alıcı buldu.

Kamu sektörünün net nakit gereksinimi Aralık ayında 16,6 milyar sterline (21,7 milyar dolar) yükseldi. Hükümet hemşire ve diğer kamu çalışanlarının ücretlerini yükseltti. Bunun anlamı; hükümet pahalı seçim vaatlerini uygulamaya koydukça bu yıl İngiltere’nin maliye politikası büyük oranda ekonomiyi destekleyici olacak. Bir aksilik çıkmazsa bu durum parasal teşvik ihtiyacını azaltacaktır.

Daha önemi bir gelişme olarak, aylık imalat şirketleri anketi, üretim düşen otomobil üretimi sonucunda zarar görmeye devam etmesine rağmen, geçen üç ay boyunca iyimserlikte altı yılın en büyük ilerlemesini gösterdi.

CBI kıdemli yardımcı ekonomist Anna Leach bir açıklamasında, “2014’ten bu yana en hızlı temposunda gelişen işletme iyimserliği ve yatırım planları üzerindeki baskıların artması ile birlikte, üreticilerin yeni yıla bir bahar ile girdiği açık” dedi. “Firmalar artık tesis ve makinelere daha fazla yatırım yapmayı planlıyor ve bu da sonuçta kapasiteyi ve üretimi artırmaya yardımcı olacak.”

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu