Kripto Para

Şu Anda Piyasada Bir Düzeltme Hareketi Yaşanıyor, Nedir Bu Düzeltme?

© Reuters.

fiyatının ve diğer kripto para birimlerinin yaşadıkları güzel artışlar sonrasında küçük geri çekilmeler yani fiyat düşüşleri yaşanıyor. Bu durum genel itibariyle “düzeltme hareketleri” olarak tanımlanıyor. Peki, nedir bu düzeltme hareketi, neden gereklidir, piyasa için sağlıklı mıdır?

Düzeltme Hareketi Nedir?
Öncelikle şunu belirtmek isterim, her düşüş bir düzeltme hareketi değildir, ancak her düzeltme bir düşüş hareketidir. Yani hem geleneksel piyasalarda hem kripto para piyasasında yaşanan her düzeltme hareketinde fiyatlarda düşüş görülür. Ancak her düşüşün bir düzeltme olduğunu söyleyemeyiz.

Düzeltme hareketini, “piyasa yaşanan artış ivmesinin ardından gerçekleşen ve bu artış hareketlerini bir nevi balon olmaktan çıkararak daha sağlam yükselişlere hazırlayan hareketler” olarak tanımlayabiliriz.

Aslında bu düzeltme hareketleri Elliot Dalga Teorisi’nde de açıklanıyor. Bu teoriye göre dalga, “hareket ve düzeltme” olarak iki yönde gerçekleşebiliyor. Örneğin, bir artış eğiliminin ardından bir düşüşün yaşanması ve sonrasında tekrar artışa geçen fiyatın ardından bir düşüş daha yaşanması ve sonrasında artışın devam etmesi Elliot Dalga Teorisini açıklayabilir. Artışlar hareket olarak tanımlanırken, arada yaşanan ve trendin ters yönünde olan düşüşler düzeltmeyi işaret eder.

İnvestaz’da yer alan bir grafikle bu durumu çok daha kolay açıklayabilirim:

Yandaki grafikte 1, 3 ve 5 numaraları noktalar artış trendini gösteriyor ve yukarıda yaptığım açıklamaya göre “hareket” olarak tanımlanıyor. Bunun yanında 2 ve 4 numaralı noktalar trendin aksine bir yön izliyor ve 1, 3 ve 5 nolu hareketlerin düzeltmesini yapıyor. Dolayısıyla grafikte de görüldüğü gibi düzeltme hareketlerinden sonra piyasada yeni artışlar yaşanıyor ve düzeltmeler sayesinde bu artışlar çok daha sağlam oluyor.

Düzeltme Gerekli Mi?
Sağlıklı bir piyasa için düzeltmeler gerekli hareketler olarak karşımıza çıkar. Örneğin; Bitcoin fiyatı 10.000 doların üzerine çıktıktan sonra son iki gündür yaptığı düzeltmeleri yapmasaydı ve çok daha yüksek seviyelere ulaşsaydı muhtemelen düşüş çok sert olacaktı. Aslında düzeltme hareketleri bu sert düşüşleri engelleyerek yatırımcının korunmasını ve piyasanın çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlıyor.

Aslında 2019 başından bu yana Bitcoin fiyatında gözlemlediğimiz hareketler artış trendinin arasında saklanan düzeltme hareketlerinden oluşuyor diyebiliriz. Çünkü fiyat yaklaşık olarak 14 ay içinde 3.500 dolar seviyesinden 14.000 dolara kadar çıktı. Ancak aralarda yaşanan düzeltmelerle şu anda fiyatın 9.750 dolar seviyesinde işlem gördüğünü gözlemliyoruz. Eğer 14.000 dolar seviyesinden sonra trend’in aksine bir düşüş yaşanmasaydı ve artış devam etseydi kayıplar çok büyük olacak ve piyasaya olan güven azalacaktı.

Tüm bunlara bakıldığı zaman düzeltme hareketlerinin sağlıklı ve güvenilir bir piyasa için gerekli olduğu sonucuna varabiliriz. Özellikle kripto paralar gibi volatilitesi yüksek olan piyasalarda düzeltmeler özellikle gereklidir. Çünkü volatilite sebebiyle artışlar bir anda çok yüksek seviyelerde olabildiği gibi düşüşler de bir anda ve çok sert yaşanabiliyor. Düzeltme hareketleri de tam olarak bu sert hareketleri engelliyor.

Ancak bir fiyatlarda görülen azalmanın bir düzeltme mi yoksa düşüş trendi mi olduğunu anlamak için hem teknik hem temel göstergeleri iyi takip etmek, yorumlamak ya da en azından güvenilir analistlere kulak vermek gerekiyor. Çünkü en başta da belirttiğim gibi düzeltmeler her zaman fiyat azalmasını da birlikte getirir. Ancak her düşüş bir düzeltme olmayabilir ve ciddi bir düşüş trendi sinyali de olabilir.

Şu Anki Hareketler
Analistlerin çoğuna göre piyasada artık boğa sinyalleri veriliyor ve yaşanan bu düşüşler düzeltme hareketleri… Dolayısıyla artık analistler hem teknik hem temel göstergeler sebebiyle bir artış trendine girildiğini dile getiriyor. Bu sebeple de mevcut fiyat seviyelerinin bir satın alma fırsatı olduğunu belirtiyorlar. Yani piyasada yaşanan düzeltme hareketlerinin aslında bir yandan da satın alma fırsatları yarattığı da ifade edilebilir…

Ancak her zaman belirttiğim gibi, kripto para piyasasında kulaktan dolma bilgilerle ya da tavsiyelerle hareket etmek yerine her zaman ciddi araştırmalar ve güvenilir kaynaklarla hareket etmekte fayda var. Piyasa her ne kadar boğa piyasası sinyalleri verse de kripto para piyasalarının tahmin edilemez olduğunu unutmamak gerekir…

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı