Döviz

TCMB Başkanı Uysal’ın enflasyon ve para politikası hakkında açıklamaları


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Davos Zirvesi’ne katılan TCMB Başkanı Murat Uysal, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Uysal’ın konuşmasından satır başları:

-TL cinsi varlıkların son dönemde talep görüyor olması, yatırımcıların ilgisini Türkiye’ye doğru yöneltiyor.

-2019’da Fed ve ECB destekli önemli bir manevra alanı oluşmuştu, biz faiz indirimini önden yüklemeli bir şekilde kullandık.

-Bundan sonraki adımlarımız verilere dayalı olacak. Özellikle enflasyonu takip ederek gerekli adımları atacağız.

-2020 yılında enflasyonda kademeli bir şekilde tek haneye ilerleyeceğimizi söyleyebilirim, ancak ilk çeyrekte enflasyon bir miktar yüksek seyredebilir.

-2020, enflasyon ve para politikasında daha hassas, ince ayar yapılması gereken bir dönem olacak.

Son faiz indiriminin ardından negatif tarafa geçen faiz için “Beklenen enflasyonu dikkate aldığımızda hala pozitif bir reel getiri öngördüğümüzü söyleyebilirim” açıklamasında bulunan Uysal, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

-2020’de büyümenin kompozisyonunda iç talebin artacağı bir döneme geçiyoruz, bu cari dengede bizi tekrar eksiye geçirebilir, bu finanse ve kontrol edilebilir düzeyde.

-Merkez bankası olarak kur hedefimiz veya tahminimiz bulunmuyor, bizim için kurdaki istikrar önemli.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu