Ekonomik İndikatör Haberleri

TCMB’nin resmi rezerv ve döviz varlıkları Aralık ayında yükseldi


© Reuters.

Investing.com – TCMB, Aralık ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporunu açıkladı.

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre %0,6 artarak 105,5 milyar ABD doları oldu. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre %0,3 artarak 77,1 milyar ABD doları olarak kaydedildi, altın cinsinden rezerv varlıkları ise %1,5 artarak 26,9 milyar ABD doları oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre %5,3 artarak 16,0 milyar ABD doları oldu. Bu tutarın 11,2 milyar ABD doları anapara, 4,8 milyar ABD doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 18,4 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 9,3 milyar ABD doları bir ay vadeli oldu.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre %2,1 azalarak 34,6 milyar ABD doları oldu.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu