Temel Analiz

TL mevduatlarında neden büyük çözülme yaşanıyor?

Borsa İstanbul 121 bin 800 puanı aşarak tarihi rekor kırdı. Yeni güne 121 binin hemen altında başlıyor, Libya’daki Hafter güçlerinin henüz ateşkes anlaşmasını imzalamaması nedeniyle konu ile ilgili gelişmeler ve haber akışları önemini koruyor. Bu konuda dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Olayın çözümünün 19 Ocak ‘ta Berlin’de düzenlenecek Barış Konferansında gerçekleşmesi bekleniyor. Aksi takdirde Türkiye’nin Libya’ya Suriye Milli Ordusuna ait 2000 askeri göndereceği konuşuluyor. BİST’te sigorta, enerji, inşaat ve demir çelik sektörlerinde yoğunlaşma yaşanıyor.

Yerli yatırımcıların talebinde büyük artış var. 118 bin ana destek, 122 bin ara direnç oldu. Bu seviye aşılırsa 125 bin yeni hedef olacak. Borsa ana hedef 2.3 sentteki tarihi zirveyi (135 bin puanı) aşmak. Akbank’ın 101 milyon 100 bin lotluk hissesinin satıldığı haberi ile Yapı Kredi’nin %50 sermaye artırma kararı, banka sektörünü olumsuz etkileyebilir. Endeks 120 bin puana inebilir. Ama yeni yatırımcılar küçük kağıtlarda pozisyon aldıkları için geri çekilme kalıcı olmayacaktır. Bankalardaki TL mevduatlarında büyük çözülme başladı. Borsaya yatırımcı akını her gün artıyor.

Merkez Bankası merakla beklenen yılın ilk faiz kararını bugün saat 14:00’de açıklayacak. İki senaryo var. Birincisinde Ortadoğu ve Libya’daki gerilim dolayısıyla faiz kararı pas geçilebilir, yani herhangi bir değişikliğe gidilmez. İkinci alternatifte Enflasyonun yeni yılda tek haneye düşeceği beklentisiyle önden yüklemeli bir indirim yapılabilir.

2018 temmuz ayına kadar yüzde 20’nin üzerinde seyreden bankalardaki mevduat faizi yılın 10.6’da tamamladıktan sonra 2020’nin ilk haftası içinde yüzde 9,88’e gerileyerek, 34 ayın ardından yeniden tek haneyi gördü. Bankalardaki mevduatın ağırlığını oluşturan 1-3 ay arası vadedeki faiz oranı yüzde 9,60’a, bir yıl ve üzeri vadeli mevduatın ortalama faizi de yüzde 9,93’e geriledi. Merkez Bankası’nın politika faizi ise %12’de. Yani bu durumda Merkez Bankası 200 baz puanlık bir indirim kararı alabilir. 5 yıllık risk priminin 520’lerden %50 düşerek 270 düzeyine gerilemesi ülke ekonomisine olan güvenin arttığının en net göstergesi.. Piyasada 100 baz puanlık indirim sonrası kurun 5.93 TL’ye çıkacağı ama kalıcı olmayacağı görüşü hakim.

Feragat: UYARI – SPK\’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete\’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: \”Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sitede sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara, kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Necmettin Batırel\’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu