Döviz

TL varlıklar ve küresel piyasalar haftaya nasıl başladı?


© Reuters.

Investing.com – Çin’de görülen koronavirüs salgınında ölü sayısının 80 üzerine çıkması ve ABD’nin ardından Canada’da da virüsün görülmesi endişelerin de giderek artmasına neden oluyor. Çin’de görülen salgının Tayland ve Hong Kong gibi çevre ülkelerde görülmesinin ardından seyahat nedeniyle ABD ve Canada’ya da sirayet etmesi ve vaka sayısının da giderek artması nedeniyle geçen haftanın ardından bu hafta da piyasalarda satış devam ediyor.

Risk iştahının azalmasıyla geçen hafta hisseler değer kaybetti, güvenli liman özelliği taşıyan altın, yen frank ve bonolar ise değer kazandı. Gelişen ülke paralarının da dolar karşısında değer kaybettiği haftanın ardından yeni haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalar daha sakin ilerliyor.

Geçen hafta 1,576$ seviyesine çıkan ons altın, bugün gün başında 1,589$ seviyesine çıkarak aybaşındaki atağının ardından en yüksek seviyeyi gördü.

Geçen hafta içinde 98,0 seviyesine yaklaşan , bugün günün ilk yarısında 97,80 seviyesinde hafif satıcılı fiyatlanıyor.

ECB Başkanı Lagarde’ın para politikası toplantısında Euro Bölgesi’ndeki risklerin sürdüğünü ve gerekirse ek araçlar kullanabileceklerini açıklaması piyasalarda euro negatif fiyatlamaya neden oldu ve 1,1120’ye gerileyerek son iki ayın en düşüğüne indi. Parite bugün 1,1040 seviyesinde işlem görüyor.

Aybaşında ABD-İran gerginliği ile 71$ üzerine çıkan brent petrol koronavirüs salgınından en çok etkilenen varlık oldu ve fiyatlar 59$ altına geriledi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde görülen virüsün petrol talebini düşüreceği endişesi ile fiyatlar son haftada oldukça sert geri çekilme yaşadı ve bugün ise 60$ altına indi. Gelişen ülke paraları ise haftaya dolar karşısında hafif düşüşle başladı.

TL varlıklardaki fiyatlamaya baktığımızda;

kuru 5,95 seviyesinde hafif artıda işlem görüyor. Kurda 5,98 önemli direnç olarak izlenirken düşüşlerin ise sınırlı kalması bekleniyor.

geçen hafta euroda görülen değer kaybı ile sınırlı geri çekilme yaşayan kur yeni haftaya 6,54 seviyesinden yükselişle başladı ve günün ilk yarısında 6,56 seviyesinde işlem görüyor.

altın, hem ons hem de dolar kurundaki hareket nedeniyle 300 TL üzerinde işlem görüyor. Fiyatlarda 303 TL gün içi direnç olarak izleniyor.

Hisselerdeki küresel düşüşle gerileyen 121 bin puana doğru düşüş yaşıyor, endekste 120 bin puan en yakın destek olarak izlenirken kısa vadede 118 binin korunması durumunda yükselişlerin sürmesi bekleniyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu