Ekonomi

TOBB Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis Başkanı Cengiz Eroldu oldu


TOBB Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis Başkanı Cengiz Eroldu oldu

27.01.2020 / Ankara

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş Başkanlığında Meclis Başkanlık Divanını seçmek ve sektörün genel değerlendirmesini yapmak üzere Ankara’da toplandı.​

Cengiz Delibaş yaptığı açılış konuşmasında, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamını ve başarı dileklerini aktarıp, bu toplantıda Meclis Başkanlık Divanı seçiminin yapılacağını söyleyerek, bir önceki dönemde Meclisin başarılı çalışmaların altında imzası bulunan Meclis Başkanı Cengiz Eroldu’ya teşekkürlerini sundu.  

Delibaş konuşmasında;  Türkiye Sektör Meclislerinin, 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanununun 57. maddesine dayanılarak  kurulduğunu, Meclislerin sektörün en önemli firmalarından, sektörle ilgili en önemli sivil toplum kuruluşlarından ve kamu kuruluşlarından oluştuğunu,  sektörlerin en üst düzeyde temsil edildiği ve kamu-özel sektör işbirliğinin en yoğun yaşandığı platformlar olduğunun bilgisini verdi. 

Yapılan Meclis Başkanlık Divanı seçimi sonucunda,  Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş CEO’su Cengiz Eroldu yeniden Meclis Başkanı, Otomotiv Sanayi Derneği İletişim ve Ekonomik İlişkiler Koordinatörü Özlem Güçlüer ise Başkan Yardımcılığına seçildi.

Öte yandan toplantıda, otomotiv sektörünün 2019 yılı iş sonuçları değerlendirildi. 2019 yılında üretimin yüzde 6, pazarın yüzde 23, ihracat rakamının ise adet bazında yüzde 5 daraldığı bilgisi verildi. Toplantıda ayrıca, “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi Belgesi,  Dış Ticareti Geliştirmeye Yönelik Çalışmalar, İhracat Ana Planı, Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi, Dış Ticaret Sorunları,  Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP), Avrupa Yeşil Anlaşması (European Green Deal), Otobüs Yangınları Denetimi, Gümrük Müşavirleri Asgari Ücret Tarifesi” konuları tartışıldı.

TOBB Türkiye Sektör Meclisleri Müdürlüğü,  Otomotiv Sanayi Meclisinin Sektör sorumlusu Tuğba Vural, Meclisin 2019 yılının faaliyetlerini içeren kapsamlı bir sunum yaparak Meclis üyelerini bilgilendirdi.Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu