EkonomiHaberlerTürkiye

Trump yüzde 3’ün üstünde büyüme bekliyor, ekonomistler katılmıyor

Beyaz Saray’ın 2021 mali yılı bütçe teklifine göre, ekonominin 2020’nin dördüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 büyümesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, yıllık bütçe teklifinde, ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3’ün üzerinde gerçekleşeceğini varsayıyor. Ancak bu oran, ana akım analist tahminlerinin ve Washington’daki diğer önemli otoritelerin tahminlerinin üzerinde.

Teklifin henüz duyurulmamasından dolayı ismini vermeyen kıdemli bir hükümet yetkilisine göre, Beyaz Saray’ın 2021 mali yılı bütçe teklifi, gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2020 yılının dördüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 ve ardından 2021’de yüzde 3 büyüyeceğini söylüyor. Aynı yetkili, büyümenin 10 yıllık dönemin son iki yılında, Beyaz Saray’ın beklentilerine paralel olarak yüzde 2.8’e düşeceğini kaydetti.

Ancak bu görünüm, Bloomberg’in anketine katılan 59 ana akım analistin tahminlerinin tümünün bile üzerinde. Ankete katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 1.8’e yavaşlaması öngörülüyor.

Beyaz Saray’ın projeksiyonu ayrıca, yasama organının partiler üstü bir kolu olan Kongre Bütçe Ofisi’nin de tahminlerinin üzerinde. Ofis’in son 10 yıllık görünümüne göre, büyüme 2020’de 2019’a göre yüzde 2.2’ye düşecek ve gelecek 10 yılda bu seviyenin hafif altında gerçekleşecek. Fed yetkilileri ise 2020’de yüzde 2 büyüme tahmin ediyor.

GSYİH 2019’da yüzde 2.3 büyüdü ve Trump’ın önceki teklifindeki seviyesi olan yüzde 3.2’nin gerisinde kaldı. Yönetim yetkilisine göre, son bütçe teklifi, bu tutarsızlığı ABD-Çin ticaret savaşı, uçak üreticisi Boeing’in karşı karşıya bulunduğu zorluklar, General Motord Co.’da binlerce işçinin katıldığı grev ve Ortabatı bölgesinde görülen tarihi sel olayından kaynaklandığı belirtildi.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı