EkonomiHaberlerTürkiye

Trump’ın SPR Kararı Son Olmayabilir

Trump’ın SPR Kararı Son Olmayabilir

Trump’ın sunduğu 4,8 trilyon Dolarlık bütçede Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) 15 milyon varillik satış da yer alıyor. Bu satış karşılığı elde edilen miktar, bazı petrol sahalarının çevre düzenlemesi için kullanılacak. Bunun öncesinde kararın Kongre’den geçmesi gerekiyor.

Ocak ayı sonu itibariyle SPR’de 635 milyon varil ham petrol bulunuyor. Trump yönetimi daha önce SPR tarafındaki 270 milyon varillik stok miktarının 10 yıl içinde satılma önerisini sunmuştu. Fakat bu yürürlüğe girmemişti.

SPR tarafındaki miktarı değişebilecek bu tür haberler, Kasım ayındaki seçimlere kadar gündemde yoğunluğunu artırabilir. Fakat piyasalar şunu biliyor ki, SPR tarafında alınabilecek satış kararları miktarı ne olursa olsun geçici etkiye sahip olacak.

Ancak bu geçici etki bile Trump için seçim kozu olabilir. Özellikle benzin fiyatlarını aşağıya çekebilecek bu karar, Trump’ın halk desteğini artırabilmesi için önemli maddelerden biri. 
Şu ana kadar petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, Trump’ın bu kozu saklamasında etkili oldu. OPEC+ tarafında piyasayı geçici olarak canlandırabilecek herhangi bir karar, bu kozun tekrar ve sıkça gündeme gelmesine yol açabilir.

Umut Tuncer
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı