Ekonomi

Türkiye’nin islami bankacılık sektörü gelecek 10 yıl içinde varlıklarını ikiye katlayacak- Moody’s


© Reuters. Türkiye’nin islami bankacılık sektörü gelecek 10 yıl içinde varlıklarını ikiye katlayacak- Moody’s

DUBAİ, 27 Ocak (Reuters) – Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de hükümetin islami bankacılık sektöründe büyümeyi yönlendiren girişimlerinin etkisi ile sektörün gelecek 10 yıl içinde varlıklarını ikiye katlayacağını öngördü.

Moody’s bugün yayınladığı raporda, Türkiye’nin islami bankacılık sektörünün hali hazırda diğer müslüman ülkelerden daha küçük olduğunu ve yavaş başlangıcın büyüme için bolca alan aldığı anlamına geldiğini ifade etti.

İslami bankacılığın Türkiye’deki toplam bankacılık varlıkları içinde Eylül 2019 itibariyle %5.8 paya sahip olduğunu belirten Moody’s, Malezya’da bu oranın %33 ve Orta Doğu ülkelerinde %15-%77 arasında olduğuna dikkat çekti.

Türk hükümetinin 2015-2019 döneminde hükümete ait 3 yeni islami banka kurduğunu, erişimi genişlettiğini ve rekabeti artırdığını ifade eden Moody’s,

“Buna ek olarak devlet destekli 2.6 milyar dolar yatırım ile 2023 yılında açılacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin büyüme için yeni bir katalizör olacak; Yönetim, İstanbul’u finans için global bir merkez haline getirmek istiyor ve islami bankacılığın gelişmesi İstanbul Uluslararası Finans Merkezi stratejik planının önemli bir ayağı” değerlendirmesini yaptı.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu