Emtia ve Vadeli İşlemler

Uranyum ve toryum madeni çıkarma veya işleme faaliyetlerine bildirim yükümlülüğü getirildi


© Reuters. Uranyum ve toryum madeni çıkarma veya işleme faaliyetlerine bildirim yükümlülüğü getirildi

ANKARA, 27 Ocak (Reuters) – Uranyum ve toryum madeni çıkarma veya işleme, bu madenlerin kaynak maddelerini bulundurma, ithalat veya ihracat faaliyetleri ile nükleer yakıt çevrimine ilişkin iş ve işlemlere bildirim yükümlülüğü getirildi.

Nükleer güvence yönetmeliği Resmi Gazete’nin 25 Ocak tarihli sayısında yayımlandı.

Buna göre, gerçek veya tüzel kişiler, yönetmelik kapsamında her takvim yılı içinde; uranyum ve toryum madeni çıkarma veya işleme, bu madenlerin kaynak maddelerini bulundurma, ithalat veya ihracat faaliyetleri ile içeriğinde plütonyum, yüksek zenginlikli uranyum ya da uranyum-233 bulunan atıkların işlenmesi veya depolanması faaliyetlerini Nükleer Düzenleme Kurumu’na bildirecekler.

Bu kişilere ayrıca, nükleer madde kullanılmasa dahi, nükleer yakıt çevrimine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri ve bu kapsamda 10 yıllık süre içinde yapılması planlanan faaliyetler ile nükleer yakıt imalatı veya zenginleştirme yapmak için gerekli olan saflık ve bileşime sahip olmayan ancak miktarı 1 ton veya üzeri olan uranyum ve toryum kaynak maddelerini bulundurma, ithalat veya ihracat faaliyetlerini de kuruma bildirme yükümlülüğü getirildi.

Farklı kurum veya işletmeye ait başka bir tesis veya tesis dışı yere nükleer maddeyi devredecek olan tesis veya tesis dışı yer sorumlusu, nükleer madde devri için nükleer maddenin miktarı, fiziksel formu, kimyasal bileşimi, zenginliği veya izotopik bileşimi, kullanım amacı, devralacak tesis veya tesis dışı yerle ilgili taahhütname, taşıma şekli ve taşıyıcı firma gibi bilgileri de kuruma verecek.

Tesis veya tesis dışı yer sorumlusu; nükleer madde kaybı veya kayıp olan nükleer maddenin bulunması gibi durumlarda, durumu en geç 24 saat içerisinde Nükleer Düzenleme Kurumu’na bildirecek.

Nükleer madde sayım ve kontrolüne ilişkin 2012 yılında yayımlanan yönetmeliği yürürlükten kaldıran bu yönetmeliğe eklenen geçici madde uyarınca, kapsam dahilindeki inşaatı veya faaliyeti devam etmekte olan tesis veya tesis dışı yerler, en geç altı ay içinde belirtilen bildirim ve raporları Kuruma sunacaklar.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu