Kripto Para

VEE Finance’i vuran 35 milyon dolarlık istismar hakkında bilmeniz gereken her şey

DeFi saldırıları her hafta katlanarak artıyor. DeFi ile ilişkili riskleri henüz tam olarak bağlanmamışken, bilgisayar korsanları bu güvenlik açıklarından bazılarını nasıl kullanacaklarını çok iyi biliyorlar.

Bu tür bilgisayar korsanlarının en son kurbanı Vee Finance. Merkezi olmayan finans platformu, kurbanı 35 milyon dolarlık bir istismara düştü. Raporlara göre, iddia edilen bilgisayar korsanı VEE Finance ticaret sözleşmesi adresini kullandıktan sonra çalınan varlıkları bir adresinde topladı.

Aslında, resmi blog gönderisine göre, “VEE Finance ekibi bir dizi anormal transferi izledi ve daha fazla izlemeden sonra toplam 8804.7 ETH ve 213.93 ] BTC saldırıya uğradı.” Bu, yazının yazıldığı sırada 35 milyon dolardan fazlaydı.

Şimdi, yukarıda bahsedilen gelişmenin zamanlaması özellikle ilginçtir. Sadece birkaç gün önce, platform resmen ana ağını Avalanche’ta likidite madenciliği lansmanı ile birlikte başlattı. Bu arada, farklı bir görevde kendisini terfi ettirdi.

Aynı şekilde, 300 milyon $ ‘e ulaşan kilitli toplam değerine biraz ışık tuttu. Buna ek olarak, Vee Finance ayrıca jetonları havadan dağıtıyor ve VEE/AVAX likidite madenciliği havuzları için %600 getiri sağlıyor.

Söylemeye gerek yok, topluluktaki pek çok kişi VEE Finance’te “asla çok erken kutlamayın” sloganını atmakta hızlıydı.

Daha fazla araştırma (Ölüm Sonrası)

En son bulgularında ekip, olaydan sonra dile getirilen endişeleri gidermek için bir SSS serisi yayınladı.

Örneğin, bekleyen bir sözleşmeye yapılan saldırı ve stablecoin sektöründeki tüm varlıklar etkilenmedi. yani USDT.e, USDC.e ve DAI.e holdingleri güvendeydi.

Ancak kayıpları azaltmak için protokol, “daha fazla kullanıcının varlığının güvenliğini korumak” için tüm hizmetlerini durdurdu.

Dahası, bloga göre saldırgan çalınan fonları transfer etmedi. Ergo, DeFi protokolünün arkasındaki ekip

“…saldırganın yerini tespit etmek ve varlıkların kurtarılmasına yardımcı olmak için sektördeki sözleşmeli denetçiler ve borsalarla çalışmak.”

Ekip ayrıca ‘kod inceleme ajansları ve ticaret platformları ile’ saldırı adresini izliyor ve araştırıyor.

Raporu sonuçlandırmak için ekip şunu ekledi:

“VEE ekibi bu olayı ciddiye alıyor ve VEE Finance kullanıcılarının çıkarlarını korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacak. Soruşturmayı tamamlayacağız ve olay raporunu en kısa sürede yayınlayacağız, ardından olay sonuçlarına göre ayrıntılı tazminat planını inceleyeceğiz.”

VEE Finance, böyle bir kaderle karşılaşan tek platform değil. Örneğin, Binance Akıllı Zincir platformu pNetwork, token haline getirilmiş Bitcoin’de yaklaşık 13 milyon dolar karşılığında istismar edildi . Geçen hafta, Çığ tabanlı Zabu Finance protokolü 3.2 milyon dolar karşılığında hacklendi.

Beklendiği gibi, platformun yerel parası VEE Token, saldırı haberi gelir gelmez önemli bir fiyat düşüşü gördü. Aslında, baskı zamanındaki düşüşü 24 saat içinde yaklaşık %38’e ulaştı.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: