Temel Analiz

Yatırımcı neden hisse senetlerine döndü.. Endeks 135 bini ne zaman aşacak?

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ikinci aşamasının tamamlanmasına kadar Çin malları üzerindeki vergilerin devam edeceğini söylemesi Wall Street’i olumsuz etkiledi. Asya’da da bu sabah aynı manzara hakim. Irak’ta ABD üssüne yapılan füze saldırısı ı 1551 dolara çıkardı.

Merkez Bankası’nın yılın ilk Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizine ilişkin tahminler 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki noktada yoğunlaşıyor. Piyasadaki ana eğilim 50 baz puanlık indirimle politika faizinin 11.50’ye düşürüleceği yönünde Ancak kur swap, beklenti anketi, gelecek enflasyon rakamlarına baktığımızda, 5 yıllık risk priminin 262 düzeyine inmesi 100 baz puanlık indirimi de piyasanın kaldırabilir.

10 yıllık tahvil faizinin geri çekilmeye devam etmesi Borsa İstanbul’daki değerlemelere doğrudan katkı yapıyor. Son 6 ayda borsaya 40 bin yeni yatırımcı geldi. Piyasa yakın vadede endeksin 135 bin direncini aşacağını beklentisi içinde. 100 bin TL üzeri hisse senedi olan yatırımcı sayısında son 12 ayda % 45’lik artış var.. 12 aylık üst üste daralmanın ardından yükselişe geçen sanayi üretimi de eylülden bu yana olumlu seyrine devam etti ve kasımda yüzde 5,1 arttı. Benzer şekilde ekonomik güven endeksi de yükselişini sürdürdü. Aralıkta 93,8’e yükselen ekonomik güven endeksi, Temmuz 2018’den bu yana en iyi seviyeye ulaştı. 2 yıllık gösterge tahvilde faizlerin 10.55’le son 2 yılın en düşük seviyesine inmesi, yerli yatırımcıları hisse senetlerine yöneltiyor.

Feragat: UYARI – SPK\’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete\’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: \”Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sitede sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara, kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Necmettin Batırel\’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu