Dünya

YENİLEME 1-Basında bugün8 Ocak Çarşamba


(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 8 Ocak (Reuters) –

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

— Mahkemelerin yükünü hafifletmeyi amaçlayan uygulamaların ardından, savcıların şüpheliler ile pazarlık yapmasını sağlayacak yeni sistem için çalışmalara başlandı.

— Türkiye hem kendi enerji arz güvenliği için hem de enerjide kavşak ülke olma adımlarından biri olan TürkAkım’ın vanasını bugün açıyor.

— İkinci el araç satışında “Güvenli Ödeme Sistemi” başlıyor. Satışta para, sadece noterin kontrol edeceği bir hesaba aktarılıp bloke edilecek.

— Bakan Varank, Sanayileşme İcra Kurulu’nun, Türkiye’nin sanayi politikalarının yönlendirilmesinde etkili olacağını ve yerlileşmenin sağlanması için kural koyucu olarak görev yapacağını bildirdi.

— Kuru soğan ve patates (ihracına) ön izin şartının iç piyasadaki fiyat dengesini sağlamak üzere hayata geçirildiği belirtildi.

— Avustralya’daki yangınlarda Türkiye’nin sekizde biri kadar alan (10 milyon hektar) tamamen kül oldu. 25 kişi hayatını kaybetti, 500 milyondan fazla hayvan can verdi.

HÜRRİYET

— Ak Parti MYK ve MKYK toplantılarında Libya’ya ilk sevkıyatta 35 personelin gittiği bilgisi verildi. Görev eğitim ve koordine.

— İran’da günlerdir şehir şehir dolaştırılan Kasım Süleymani’nin cenazesinde izdiham faciaya yol açtı: 56 ölü, 213 yaralı. Süleymani ancak gece toprağa verilebildi.

— Dışişleri Bakanlığı ve BM Kalkınma Programı iş birliğindeki “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Etki Hızlandırıcı” projesi kapsamında “SKA Etki Hızlandırıcı Vakıf Senedi ve İkinci Safha Proje Belgesi” imzalandı.

— Rota yeniden İstanbul. 2020’de cruise yağacak, gemi yolcuları ekstra turları patlatacak.

— Uluslararası danışmanlık şirketi EY Türkiye raporuna göre 2020 yılında Türkiye’de 8 milyar dolarlık satın alma ve birleşme gerçekleşmesi bekleniyor.

— Libya’da meşru yönetim, Trablus’un 400 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte’nin Hafter güçlerine geçtiğini teyit etti.

SABAH

— Türkiye sınırında dram: İdlib’den kaçan binlerce aile çamur deryasındaki çadırlarda soğuk ve açlığa karşı çaresiz.

— Rekabet Kurumu raporuna göre, geçen yıl satışı ya da birleşmesi gerçekleşen 91 şirketin 38’i Türkler tarafından 53’ü ise yabancı ya da Türk yabancı şirket ortaklığında alındı.

— Türkiye’nin Katar’la siyasi ve askeri işbirliği ekonomiye de taşındı. Katar ordusunun yemek ihalesini Türk şirket kazandı.

— Gayrimenkul değerleme sistemine ilişkin tarifeler belirlendi. Brüt metrekaresi 250’yi aşmayan konutlar için 659 TL ödenecek.

— Toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alan memurların aile yardımı da arttı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın genelgesiyle de katsayılar açıklandı. 14 günlük fark yatacak.

— IKEA, ABD’de iki yaşında bir çocuğun ölümüne yol açan şifonyer nedeniyle aileye 46 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

DÜNYA

— Yıllardır yapılamayan üretim planlaması nedeniyle soğan ve patateste yaşanan fiyat istikrarsızlığına bu kez ihracata sınırlama getirilerek çözüm aranıyor.

— Saatte 6 milyon lira faiz ödendi. Son 15 yılda iç ve dış borç için toplam 2.5 trilyon liraya yakın ödeme yapıldı.

— 2015 yılında 900 milyon euroya dayanan Süper Lig’deki futbolcu değerleri bugün 680 milyon euroya kadar geriledi.

— Birleşme ve satın almalarda geçtiğimiz yılı 75 işlemle 2.7 milyar dolarla kapatan Türkiye için, 2020’de umutlar büyük.

— Mesa, bu yıl yapacağı 11 projenin sekizini yurtdışında gerçekleştirecek. Böylece 2020 yılında yurtdışında yaptığı iş hacmini 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor.

— Enflasyon hedefi (%5) 2019’da da tutmadı TCMB hükümete mektup yazarak, hedeften sapma nedenlerini ve alınması gereken önlemleri açıklayacak.

— Yılın ilk 9 ayı sonunda özel hastanelere başvurular bir önceki yıl aynı döneme göre yaklaşık %6 oranında geriledi.

CUMHURİYET

— ABD’ye yanıt için 13 farklı senaryo üzerinde durduğunu duyuran Tahran yönetimi, “Komşularımızın İran için savaşmasını beklemiyoruz ama ABD uğruna bizi kurban etmeyeceklerine inanıyoruz” açıklaması yaptı.

— “Sistemin yetersizliğinin kanıtı.” Yeni sistemde çıkarılan 24 asıl kararnameyi düzeltmek için 31 farklı kararname yayımlandı.

— 15 yılın en kötüsü. EY: 2019’da şirket birleşme ve satın alma hacmi, 2004 sonrası en düşük seviyede.

BNP Paribas (PA:), Ortadoğu’da yükselen tansiyonun daha da kötüleşmesi riskine karşı koruma isteyen yatırımcılara; “altın alım, Türkiye ve Hindistan gibi petrol ithalatçısı ülke paralarında satım tavsiyesi” verdi.

— Metal iş kolunda örgütlü üç sendikanın yöneticileri ve üyeleri, hak taleplerinin kabul edilmemesi halinde greve gideceklerini duyurdu.

— Irak’ta IŞİD’le mücadele çerçevesinde birlikleri eğitme misyonunu askıya alan NATO, güçlerinin bir kısmını da güvenlik gerekçesiyle çekeceğini duyurdu.

SÖZCÜ

— AKP’li vekilden Sözcü’ye çok çarpıcı açıklama: Türkiye, Libya’ya asker gönderirken Libyalı vekiller Türkiye’ye sığınıyor.

— Katar Emiri’nin annesinin 44 dönümüne ilave olarak, Araplar Kanal İstanbul’da 300 dönüm daha yer kapattı.

— Merkez Bankası, bankalardan aldığı döviz zorunlu karşılıklara nema ödemediği gibi komisyon da kesecek. Bunun yastık altına kayışı artırabileceği belirtiliyor.

— Rusya’dan yangın uçağı ithal edebilmek için uluslararası sözleşme ihlal edildi. Üstelik uçakların Türkiye’ye uygun olmadığı iddia ediliyor.

— CNBC’de yayınlanan haberde, Nissan’ın eski CEO’su Ghosn’un Japonya’dan Lübnan’a kaçışı için MNG Jet’le 350,000 dolara anlaştığı ileri sürüldü.

— Boeing, 737 MAX modelinin kullanımdan alınması ile oluşan zararların karşılanması için American Airlines’a tazminat ödeyecek.Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: