Altcoin HaberleriHaberlerKripto Para

YouTube dolandırıcıları ödül kripto vaadiyle üç günde 1,6 milyon dolar dolandırdı

YouTube’da Vitalik Buterin ve Michael Saylor gibi kripto sektörünün önde gelen isimlerini taklit eden dolandırıcılar, mağdurlardan 1,6 milyon dolar çaldı.

16-18 Şubat arasında faaliyette olan dolandırıcılar, siber güvenlik şirketi Group-IB’ye göre kripto para yatırımlarına yüksek getiri vaadinde bulundukları 36 canlı yayın gerçekleştirdi.

Elon Musk, Michael Saylor, Vitalik Buterin ve Changpeng Zhao gibi kripto sektörünün ünlü isimlerine ait kamera görüntülerini kullanan dolandırıcılar, bu görüntüleri kendi amaçları doğrultusunda değiştirerek yayın yaptılar.

Yayınlar ortalama 3 bin ile 18 bin arasında seyirciye ulaşırken, Vitalik Buterin’in görüntülerini içeren ve kripto yatırımlarını gerçek zamanlı olarak ikiye katlanacağı vaadinde bulunan bir yayının ise 165 binden fazla izleyiciye ulaştığı görüldü.

Dolandırıcılar, yayın açıklamalarında ödül kripto para mekanizmasının nasıl çalıştığını gösteren internet sitelerinin bağlantılarını paylaştı. Group-IB, bu internet sitelerinde kullanılan otuzdan fazla kripto cüzdanı tespit etti.

Siber güvenlik şirketine göre bu cüzdanlar, söz konusu dönemde 281 ayrı işlem ile toplamda 1,68 milyon dolar değerinde kripto para aldı.

Sahte yayınlardan birinin ekran görüntüsü. Kaynak: Group-IB

Rapora göre dolandırıcılar, mağdurlardan ödül vaadiyle yönlendirildikleri internet sitelerinde cüzdanlarının kurtarma şifrelerini girmelerini talep etti. Böylece dolandırıcılar, mağdurların cüzdanlarını ele geçirerek içini boşaltabildi.

Siber güvenlik şirketi, kripto kullanıcılarına ödül vaadeden projeler konusunda özellikle dikkatli olmalarını ve resmi kaynaklardan doğrulamalarını tavsiye ediyor. Buna ek olarak, kullanıcıların kurtarma şifrelerini hiçbir zaman paylaşmamaları gerekli.

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: