Görüş

Yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları rekor kırdı


Davos Zirvesi’ne katılan Berat Albayrak ve Murat Uysal’dan gelen açıklamalar TL’nin dün ve bugünkü fiyatlamasında etkili oldu. TCMB Başkanı Uysal, enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yükselebileceğini ve faiz politikasında da enflasyonun belirleyici olduğunu söyledi. Son faiz indiriminin ardından gelen bu açıklamalar merkezin yavaş adımlarla ilerleyeceğini gösteriyor. Murat Uysal’ın açıklamalarının ardından kuru 5,94’ten 5,9180’e geriledi, ancak hareket sınırlı kaldı. 16 Ocak gerçekleşen PPK toplantısında 75 bp ile sınırlı faiz indirimi ve karar metni zaten merkezin bundan sonra çok manevra alanı kalmadığını gösteriyordu, bu nedenle Uysal’ın açıklamaları da bunu teyid ettiği için kısa süreli sınırlı bir geri çekilme yaşandı kurda.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bugünkü konuşmasında Türkiye ekonomisinin son bir yılda beklenenden iyi toparlama gösterdiğini ve faizlerdeki indirimin büyümeyi destekleyeceğini belirtti. Önemli bir cümlesi ise TCMB’nin en az Fed kadar bağımsız olduğunu söylemesi oldu. Mukayese etmek bir yana başkanın görevden alınması, ardından bunun faiz indirimi isteğinin karşılanmadığı gerekçesiyle yapıldığının açıklanması ve faiz kararını Cumhurbaşkanının (bilmesi değil) kuruldan önce söylemesi merkezin bağımsız olmadığını gösteriyor.

Bugün yurt içinde önemli data olarak yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları izlendi. 10 Ocak haftasında 1,7 milyar dolar artarak 196,057 milyar dolara yükselen yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları 17 Ocak haftasında 1,1 milyar dolar artarak 197.121 milyar dolara yükselerek rekor kırdı. Hesap içinde gerçek kişilerin mevduatları 121,950 milyar, tüzel kişilerin mevduatları ise 75,171 milyar dolar oldu. Bu data vatandaşın TL’ye karşı kaygılı olduğunu gösteriyor ve kaygı arttıkça döviz talebi de artıyor.

Dün gün içinde geri çekilme yaşayan kur, bugün yeniden 5,94 direncine yaklaştı. Kurda Ağustos sonrası aşılamayan 5,98 seviyesi şimdilik en yakın ara direnç olarak izleniyor. Kısa vadede 5,87 üzerinde kalındıkça fiyatlardaki yükseliş devam edebilir.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu