Kripto Para

Zor günlerden geçen Cardano ağı yeni bir şokla karşı karşıya


Investing.com – Son günlerde düşüş trendiyle dikkat çeken Cardano (ADA), kripto para borsası eToro’dan gelen delist haberiyle bir darbe daha aldı. alternatifi olan diğer rakipleri genel düşüş trendine karşı direnç gösterirken Cardano (ADA), ağına akıllı sözleşmeleri entegre ettikten sonra yaşanan bazı sorunlardan dolayı şimdiye kadar beklentileri karşılayamadı. 

Beklenen atılımı yapamayan Cardano ağının kripto parası ise bu gelişmelerin ışığında Eylül ayında görülen 3,1 dolar zirve fiyatından başlayan satışlarla değer kaybına devam ediyor.

eToro, Cardano (ADA) ve Tron (TRX) için delist kararı aldı

Dün eToro borsasından yapılan açıklamaya göre 26 Aralık tarihinden itibaren ABD kullanıcıları artık platformda ADA ticareti yapamayacak. Bunun yanında borsa aynı kararın için de alındığını duyurdu, gerekçe olarak ise ABD’deki düzenleyicilerle ilgili kararları gösterdi. Ayrıca bu iki kripto para için verilen stake hizmeti de 30 Aralık tarihi itibarıyla durdurulacak. 

Kripto para ticareti platformu eToro, itibari para tabanlı bir borsa olarak faaliyet gösteriyor. Buna göre borsada henüz 3. taraflara kripto para transferi hizmeti bulunmadığı için kripto varlık çıkışları itibari paraya çevrilerek tahsil edilebiliyor. Bu durumun delist kararı alınan kripto varlıklar için ek bir satım baskısı oluşturma ihtimali de yapılan yorumlar arasında bulunuyor. 

Diğer yandan haberin duyulmasının ardından dün gece geç saatlerde Cardano (ADA), 1,78 dolar seviyesinden düşüşünü hızlandırdı. Sabah saatlerine kadar 1,67 dolar seviyesine gerileyen ADA’nın yukarı yönlü tepki alımları 1,70 dolar seviyesinde kısıtlı kaldı. Gün içi işlemlerde ise , günlük desteği 1,67 dolar seviyesine tutunma mücadelesi veriyordu.

Cardano CEO’sundan cevap gecikmedi

Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan ve daha sonra Cardano ağını kuran Charles Hoskinson’un eToro tarafından alınan delist kararına cevabı gecikmedi. Hoskinson, Cardano’nun şimdiye kadar düzenleyicilerle ilgili bir sorunu olmadığına vurgu yaparak bunu gerekçe gösterilerek alınan kararın şaşırtıcı olduğunu söyledi. 

Ayrıca platformdan çıkarma kararının sadece ABD müşterileri için geçerli olduğunu, diğer ülke vatandaşlarının hâlâ eToro’da işlem yapabildiklerini de hatırlattı. Cardano CEO’su sözlerini Cardano ağında her şeyin yolunda gittiğini vurgulayarak tamamladı. 

eToro’nun aldığı kararla ilgili yapılan yorumlar ise bunun son günlerde karara bağlanan altyapı yasasıyla ilgili olabileceği düşünülüyor. Altyapı tasarısının kripto sektörüyle ilgili maddelerinde ağır raporlama talepleri bulunuyordu. Bu raporlamaların ise hisse ispatı (Proof of Stake – PoS) konsensüsünde çalışan kripto varlıklar için daha sıkı olduğu düşünülüyor.  

Yazar: Günay Caymaz

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu